Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Porady prawne

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA NA TERENIE GMINY GŁUCHOŁAZY


Informacja dotycząca Nieodpłatnych Porad Prawnych

 

Potrzebujesz nieodpłatnej pomocy prawnej - umów się na poradę,

zadzwoń pod nr tel. 77 408 50 94 , od poniedziałku do środy w godz. 09:00-11:00

 

W związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z wirusem COVID – 19  informujemy, że od 16.03.2020r.  do odwołania, wprowadzono tymczasowe zawieszenie osobistego udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie Powiatu Nyskiego.

Porady będą udzielane wyłącznie za pośrednictwem telefonu i z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość.

Po ogłoszeniu ustawy z dnia 14 maja 2020r. nie jest wymagane składanie oświadczenia.

O przywróceniu normalnej pracy punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, poinformujemy na stronie Starostwa Powiatowego w Nysie oraz Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa.

Informujemy, że po udzieleniu nieodpłatnej pomocy prawnej istnieje możliwość przekazania anonimowej opinii o udzielonej nieodpłatnej pomocy prawnej  i przesłania jej na adres poczty elektronicznej bok@powiat.nysa.pl lub listownie na adres Starostwa Powiatowego w Nysie, Wydział Bezpieczeństwa i Polityki Społecznej ul. Piastowska 33, 48-300 Nysa.

Więcej informacji na stronie – darmowapomocprawna.ms.gov.pl

 


Na terenie Gminy Głuchołazy od dnia 1 stycznia 2019 r. kontynuowana jest działalność punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Głuchołaskim Centrum Wolontariatu ul. Kościuszki 33 (tel. kontaktowy 502 341 863). Punkt prowadzony jest przez Fundację Badań Nad Prawem z siedzibą we Wrocławiu.

 

Nieodpłatne usługi prawne świadczone są dla mieszkańców Gminy Głuchołazy codziennie, za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy ( w tym świąt państwowych) cztery godziny dziennie przez pięć dni w tygodniu, zgodnie z poniższym harmonogramem:

 

Poniedziałek: od godz. 8:00 do 12:00

Wtorek: od godz. 8:00 do 12:00

Środa: od godz. 8:00 do 12:00

Czwartek: od godz. 8:00 do 12:00

Piątek: od godz.  8:00 do 12:00

 

Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej.

 

Nieodpłatna pomoc prawna OBEJMUJE:

  1. poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym lub
  2. wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
  3. sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pk 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym, lub
    3a. nieodpłatną mediację, lub
  4. sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu  sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

 

NIE OBEJMUJE SPRAW  związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
 

Podstawa prawna: ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2030 z późn. zm.)