502 Interpelacja
W odpowiedzi na pisemną interpelację radnego Pana Szymona Bilińskiego z dnia 30 maja 2023 roku Nr BRM.0003.502.2023.KŚ z dnia 01 czerwca 2023 roku dotyczącą łączonych zajęć lekcyjnych w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Nowym Świętowie, Wydział Oświaty może jedynie odpowiedzieć na zadane pytania nie odnosząc się do pozostałych treści zawartych w interpelacji.
Jednocześnie informuję, że do kompetencji dyrektora szkoły należy planowanie organizacji pracy szkoły. W związku z tym jest osobą najbardziej kompetentną do udzielania odpowiedzi w sprawach powierzonej placówki. Biorąc jednak pod uwagę szeroki zakres zadań Wydziału Oświaty, w tym koordynowanie i nadzorowanie działalności dyrektorów szkół i przedszkoli, udzielenie odpowiedzi na interpelację jest możliwe zgodnie z posiadaną wiedzą.
Ad.1. Ukierunkowane przez nauczyciela samodzielne uczenie się (element lekcji) daje trwałą wiedzę, zachęca do dalszego wysiłku, wyrabia zaradność, samodyscyplinuje, jak i pozwala utrwalić poznaną wcześniej wiedzę. Nauka wspólna ma zatem dobre strony. Więcej uwagi poświęca się na: segregowanie, klasyfikowanie, porównywanie, uogólnianie, wnioskowanie czyli operacje myślowe.
Ad.2. Połączono niektóre przedmioty w klasie IV i V na podstawie zbliżonej podstawy programowej, która jest dokumentem jednolitym obligatoryjnym dla danego przedmiotu we wszystkich szkołach w całym kraju. Natomiast wynikające z podstawy programowej programy nauczania dla danego przedmiotu mogą być odmienne i reprezentować różne koncepcje pedagogiczne.
Ad.3. W każdej szkole są uczniowie, którzy wymagają szczególnej troski i specjalnej opieki. Nauczyciele są przygotowani do pracy z takimi uczniami. Posiadają bogatą wiedzę z zakresu dydaktyki, pedagogiki i psychologii. W Publicznej Szkole Podstawowej w Nowym Świętowie dodatkowo zatrudnieni są: psycholog, pedagog szkolny i pedagog specjalny w celu wsparcia nauczycieli.
Ad.4. Roczny koszt – 44 914,47 zł.
Ad.5. muzyka – 1 godz., plastyka – 1 godz., wychowanie fizyczne – 4 godz, wychowanie do życia w rodzinie – 0,5 godz., zajęcia z wychowawcą – 1 godz. Razem 7,5 godziny.
Ad.6. Nie.
Ad.7. Nie ma takiego obowiązku. Zgodnie z prawem oświatowym Arkusz Organizacji Szkoły został zaopiniowany przez Związek Zawodowy, a pod względem merytorycznym przez Opolskiego Kuratora Oświaty i podpisany przez Burmistrza w dniu 16 maja 2023 roku. Nauczyciele zatrudnieni w Szkole z powodu łączenia niektórych przedmiotów w klasie IV i V nie mają ograniczonych etatów. Dodatkowo za godziny łączone wypłacany będzie dodatek w wysokości 25% za każdą przepracowaną godzinę.
Monitorowanie realizacji podstawy programowej z przedmiotów łączonych należy do nauczycieli oraz dyrektora szkoły w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego.